V Levoči žije množstvo veriacich. Nejde však len o Levoču, ale o celý región, ktorý je náboženský založený. Ľudia na Spiši sa aj dnes ženia a vydávajú v kostoloch, veľa novonarodených detí je krstených v kostoloch. Mládež si dokonca našla cestu do kostola prostredníctvom mládežníckych stretnutí a rôznych prednášok, ktoré sa v kostole organizujú. A keď ešte väčšina mládeže spí, tí, vekom pokročilejší sa už ponáhľajú ulicami mesta, aby stihli rannú svätú omšu.
Nedeľa je dodnes dňom, ktorý je zasvätený Bohu, a preto sa stretávame na nedeľných svätých omšiach.
Obyvateľstvo Levoče je čo sa týka náboženstvá rôznorodé. Až 80% obyvateľov tohto mesta sa síce priznáva k rímskokatolíckej cirkvi, no približne 4% ku gréckokatolíckej cirkvi a nájdeme tu aj evanjelikov a pravoslávnych veriacich. Nie všetci obyvatelia sú však veriaci, určité percento ľudí sa aj tu hlása k neveriacim.
Vďaka bohatej a zaujímavej histórii a silnému náboženskému cíteniu, vzniklo v meste hneď niekoľko kostolov. Kostoly, ktoré nájdete priamo v Levoči sú: Bazilika sv. Jakuba, Evanjelický kostol, Bazilika Panny Márie, Gymnaziálny kostol a Kostol sv. Ducha.
Bazilika sv. Jakuba
Predpokladáme, že najznámejším z levočských kostolov je vám práve tento. Už podľa názvu iste tušíte o aký kostol ide. Svetoznámu Baziliku sv. Jakuba preslávil oltár, ktorý sa tu nachádza. Oltár sv. Jakuba, ktorý je najvyšším, dreveným, gotickým, krídlovým oltárom na svete. Jeho výška je 18,62 m a vyrezal ho Majster Pavol z Levoče.
Kostol je navyše druhým najväčším na Slovensku (prvým je Dóm sv. Alžbety v Košiciach) a ročne ho navštívia tisíce turistov a veriacich. Nájdete ho priamo v strede námestia medzi radnicou a mestským úradom. Vo svojom vnútri vás možno prekvapí jeho symbolika. Je trojloďový, čo predstavuje sv. Trojicu, má 12 stĺpov, to je symbolom 12 apoštolov a pôvodných 5 vchodov symbolizovalo 5 Kristových rán.
V prípade záujmu, sa v kostole organizujú pravidelné prehliadky so sprievodcom, dostupné sú dokonca vo viacerých jazykoch. Kostol je však prístupný verejnosti aj počas sv. omší, kedy je možnosť zažiť dokonalú atmosféru kostola a navyše počuť mohutný orgán, ktorý sa zachoval zo 17. stor. a dodnes sa na ňom počas sv. omší hráva.
Evanjelický kostol
Dominantnú stavbu v tvare gréckeho kríža nájdete taktiež priamo na námestí, hneď vedľa historickej radnice. Budova je oproti Bazilike sv. Jakuba, ktorá je zo 14. stor. mladšia, pochádza až z 19. stor. Vyznačuje sa navyše krásnou, obrovskou kopulou. Jeden z Levočanov sa dokonca podieľal na zdobení kostola. Jozef Czauczik (maliar) namaľoval oltárny obraz, na ktorom je zobrazený Kristus kráčajúci po mori.
Momentálne je krátko po rekonštrukcii. Rekonštrukciou prešla fasáda kostola.
Bazilika Panny Márie na Mariánskej hore
Na strmom kopci nad Levočou sa hrdo vypína Bazilika Panny Márie. Je to jedno z najstarších a zároveň dodnes najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. V roku 1995 navštívil toto miesto a dokonca tu odslúžil sv. omšu pápež Ján Pavol II. Púť na Mariánsku horu sa koná každoročne a je to veľká udalosť nielen pre obyvateľov Levoče, ale pre celé Slovensko. Veriaci z mnohých kútov Slovenska sem s vierou prichádzajú a modlia sa.
Na Mariánsku horu vedie asfaltová cesta pre autá, dostať sa tam viete aj pešo po aleji (je to strmý, asi pol hodinový výstup, ale jednoznačne stojí za to ;))
Gymnaziálny kostol (Čierny kostol)
Ide o starý kostol minoritov, ktorý postavila levočská stavebná huta. Tak ako Bazilika sv. Jakuba aj tento kostol pochádza zo 14. stor. Nenachádza sa už však priamo na námestí ale v jeho blízkostí (3 min. pešo) na Kláštorskej ulici. Kostol bol pôvodne postavený v gotickom štýle a množstvo prvkov gotiky sa na ňom aj v ňom aj zachovalo avšak loď kostola je v súčasnosti už v barokovom štýle. Interiér kostola tvoria tmavé, mohutné sochy a celý interiér kostola je ladený do čiernej farby. Je to v kontraste s bielymi stenami. V gymnaziálnom kostole sa pravidelne konajú bohoslužby.
Kostol svätého Ducha (Minoritský kostol)
Kostol sv. Ducha inak nazývaný aj „minoritský kostol“ a to vďaka spojeniu s komplexom budov, ktoré tvoria kláštor minoritov. Nachádza sa v tesnej blízkosti Košickej brány, ktorá je vstupnou bránou do centra mesta. Kostol je menší avšak vo vnútri je veľmi bohato zdobený. Celý jeho interiér je ladený do mramorovo ružovej farby. Kostol patrí k barokovým kostolom. V kostole sa počas roka zvyknú organizovať prednášky pre verejnosť týkajúce sa duchovného života. Na nádvorí kostola môžete počas Vianoc vidieť živý betlehem. V kostole sa konajú pravidelné bohoslužby.
Ak vás zaujímajú kostoly, či už na nich len radi obdivujete ich architektúru a výzdobu alebo v nich čerpáte duchovných síl, či spájate duchovné a pozemské, určite by ste sa mali zastaviť v Levočských kostoloch. Každý z nich je úplne iný, jedinečný. Ani jeden sa nepodobá na ten druhý. Každý z nich má svoju vlastnú históriu, svoj jedinečný dôvod vzniku a svoj vlastný príbeh, ktorého súčasťou sa môžete stať aj vy, vďaka jeho návšteve.