Východné Slovensko ponúka naozaj krásu mnohých podôb. Aby sme vás presvedčili, že je to naozaj tak, pripravili sme článok, kde spomenieme hneď niekoľko tipov na výlety. Okrem UNESCO pamiatok, ktoré sme už spomenuli v predošlom článku, si tentokrát spomenieme ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.
Vyhliadkové veže
Začneme vyhliadkovými vežami. Na východe ich nájdete hneď niekoľko. Spomeniem si dve z nich. Schválne, ktorá je vám povedomejšia?
Bachledka – Chodník korunami stromov
Medzi najnovšie atrakcie na Slovensku patrí chodník korunami stromov Bachledka. Súčasťou tejto veľkolepej atrakcie v Bachledovej doline je aj vyhliadková veža. Ak budete chcieť, vedie z nej aj tobogán, po ktorom sa môžete spustiť.
Tento chodník korunami stromov nájdete neďaleko Ždiaru. Dá sa tam vyviezť lanovkou, prípadne si urobíte menšiu väčšiu prechádzku. Je to len na vás.
Vyhliadková veža Tokaj
Máte radi pohľad na vinice? Z vyhliadkovej veže Tokaj dovidíte na okolitú krásu rozsiahlych viníc. Nezaujmú vás však iba vinice. Samotná vyhliadková veža má zaujímavý tvar vínneho suda, čím istotne priláka pohľady niekoľkých okoloidúcich. Dostať sa k nej viete z obcí Malá tŕňa či Černochov.
Hrady
Nespomenúť hrady by bola obrovská škoda. Pripomínajú nám našu minulosť a povedzme si pravdu, ich majestátnosť doslova vyráža dych. Hradov máme na východe naozaj dosť. Spomenieme si štyri z nich.
Šarišský hrad
Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším hradom, a to nielen na východnom, ale na celkom Slovensku. Nájdete ho nad mestečkom Veľký Šariš a najmä v lete ponúka množstvo podujatí. Dokonca, ako jeden z mála ponúka možnosť prenocovať v stane pod holým nebom, prípadne v hradnej bašte. Tak čo, skúsite si noc na hrade?
Zborovský hrad
Neďaleko obce Zborov sa nachádza jedna z najzachovalejších hradných zrúcanín východného Slovenska. Zborovský hrad sa inak nazýva aj Makovica a bol postavený pravdepodobne v 14. storočí. V rokoch 1926 až 1950 bol hradný kopec vyhlásený za chránenú oblasť a štátnu prírodnú rezerváciu.
Kapušiansky hrad
V okolí Prešova sa nachádza Kapušiansky hrad, ktorý pochádza z 13. storočia. Jeho zrúcaninu nájdete na kopci nad obcou Kapušany, odkiaľ máte krásny výhľad na Slanské vrchy. Na zrúcaninu je vo veľmi dobrom stave. V niektorých miestach dokonca vidieť nábehy klenieb či zvyšky omietok.
Hrad Krásna Hôrka
Vieme, že po tom, čo ho vypálili, už nie je tým, čím býval, no stále sa oplatí o ňom hovoriť. Hrad pochádza zo 14. storočia a nachádza sa neďaleko Rožňavy, presnejšie nad obcou Krásnohorské Podhradie. Kedysi patrilo medzi najzachovalejšie hrady a bola krása sa na neho pozerať. Momentálne už od roku 2012 stále prebiehajú rekonštrukcie, takže sa tam ešte dva tri roky nedostanete.
Príroda
Na prírodu východného Slovenska by sa dali písať ódy. Nájdete tu toľko krásnych prírodných atrakcií. Keby sme chceli napísať len o všetkých prírodných pamiatkách, vrchoch či plesách, nedopísali by sme sa. Bolo by toho na knihy. Spomeňme si aspoň niektoré prírodné krásy.
Vysoké Tatry
Začneme tým naj, čo môže východné Slovensko ponúknuť. Najmenšie veľhory na svete, najvyšší vrchol Slovenska, najlepšie miesto na oddych. To všetko a ešte omnoho viac Vysoké Tatry ponúkajú.
Belianske Tatry
V tatrách toho nájdete naozaj dosť. Čo takto obzrieť si Belianske Tatry? Nachádzajú sa v horskom pásme Východných Tatier a ich najvyšší vrch je Havran. Má 2 151,5 metrov nad morom, no kvôli ochrane prírody nie je sprístupnený turistom.
Hrebienok
Kam vedie jediná pozemná lanovka na Slovensku? No predsa na Hrebienok. Ak ste zastánca prechádzok, cesta na Hrebienok vám bude trvať približne hodinku, a to ľahkou chôdzou. Z Hrebienka sa viete dostať v zime napríklad aj na sánkach alebo na boboch a v lete zasa na bicykloch.
Lomnický štít
Medzi ďalšie významné tatranské obce je Tatranská Lomnica s jej najznámejšou atrakciou, Lomnickým štítom. Ten je svojou výškou 2 634 m n. m. druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier. V prípade, ak sa tam budete chcieť dostať, vedú tam tri lanovky. Keby ste chceli, priamo na Lomnickom štíte sa viete dokonca aj najesť v reštaurácii či ubytovať sa.
Kriváň
Najtypickejší vrchol Slovenska, ktorý nájdeme aj na našich eurominciach. Leží nad Nefcerskou, Kôprovou a Važeckou dolinou. Isto ste už počuli, že každý Slovák by sa naň mal aspoň raz v živote dostať.
Plesá
Keď sa povie slovenské plesá, je nám jasné, ktoré vám napadne ako prvé. Áno, spomenieme si aj Štrbské pleso, no okrem neho si povieme niečo aj o dvoch ďalších. Pretože na Slovensku ich máme oveľa viac.
Štrbské Pleso
O Štrbskom Plese sa nehovorí len u nás, ale aj v zahraničí. Nádherná panoráma ľadovcového plesa s hotelom Patria je známy snáď po celom svete. V lete sa to hemží turistami, môžete sa tam člnkovať či sa len prejsť a kochať sa okolitou prírodou.
V zime sa dá v okolí plesa bežkovať či lyžovať. Neustále sa tu nájde množstvo atrakcií, stačí si len vybrať. A zubačka? Na tu nesmiete zabúdať. Kto nebol na zubačke, akoby ani nebol. 🙂
Popradské Pleso
Ďalším známym plesom na východnom Slovensku je Popradské Pleso. Dostanete sa z neho napríklad aj priamo zo Štrbského Plesa. Leží priamo na trase Tatranskej magistrály a je obľúbeným cieľom cyklistických trás. Dá sa tu dokonca aj zalietať na rogale, ak by ste mali záujem.
Zelené pleso
Zelené pleso je jedno z najľahšie dostupných plies v Tatrách. Viete sa tam dostať na bicykli, pešo či v zime na bežkách. Mnohí ho dodnes považujú za najkrajšie miesto na Slovensku. Spomedzi ostatných plies nápadne vyniká svojou zelenkastou farbou. Prečo má vlastne takú zaujímavú farbu? Je to kvôli prameňom, ktoré vyvierajú z dna plesa.
Jaskyne
Východné Slovensko sa pýši množstvom jaskýň. Tieto prirodzené podzemné dutiny vznikali rôznymi procesmi ako je napríklad zvetrávanie hornín. Priblížme si teda aspoň tri z nich.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Vedeli ste, že práve táto naša jaskyňa bola jednou z prvých na svete, ktoré boli elektricky osvetlené? Dokonca sa v nej kedysi dalo aj korčuľovať. Nachádza sa v Stratenskej hornatine neďaleko mestečka Dobšiná. Národný park Slovenský raj sa tak môže pýšiť naozaj výnimočnou jaskyňou. Príďte sa na ňu niekedy pozrieť.
Jaskyňa Zlá diera
Ak ste nadšencami tmy a netopierov, určite navštívte jaskyňu Zlá diera. Menšou nevýhodou môže byť to, že sa tam budete musieť doslova plaziť. Ale ak nemáte klaustrofóbiu, tak by to pre vás nemal byť problém. 🙂
Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa je najväčšia a zároveň jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nájdete ju neďaleko obce Tatranská Kotlina vo výške 890 m n. m. Kedysi sa tu dokonca kopalo zlato.
Vodopády
Vedeli ste, že aj na Slovensku máme vodopády? A áno, máme ich dokonca viac. Ak si chcete pozrieť ich celý zoznam, nájdete ho na stránke Wikipedie. My si aktuálne spomenieme päť z nich, ktoré sa nachádzajú u nás na východnom Slovensku.
Obrovský vodopád
Obrovský vodopád nájdete v ústí Malej Studenej Doliny, a to v nadmorskej výške 1 330 m n. m. Vysoký je približne 20 metrov a patrí tak k najväčším vodopádom Vysokých Tatier. Vytvorený bol v rokline Malého Studeného potoka a neďaleko máte možnosť naraziť na Zamkovského chatu.
Kmeťov vodopád
Kmeťov vodopád sa nachádza v Kôprovej doline a vytvára ho Nefcerský potok, ktorý je nad ním vo výške 1 245 m n. m. Vďaka svojej výške 80 metrov je najvyšším vodopádom na Slovensku. Takže ak chcete vidieť poriadny vodopád, odporúčame práve Kmeťov.
Hájske vodopády
Cez hájsku dolinu, známu aj ako Hájsku tiesňavu, preteká Hájsky potok, ktorý tu vytvára nádherné vodopády. Do doliny sa vchádza cez obec Háj. Tieto početné vodopády sa nazývajú Stredný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád nad mostom a Veľký Hájsky vodopád. Na niektorých vyhradených miestach si môžete aj opekať.
Hrhovský vodopád
Hrhovský vodopád sa nachádza v centre dediny Hrhov. Má približne 15 metrov a je najväčším vodopádom v Národnom parku Slovenský kras. Dostať sa tam nie je náročné a zvládnu to aj malé deti.
Vodopád Skok
Našu zbierku tipov na tie najlepšie miesta na východnom Slovensku zakončíme vodopádom Skok. Nachádza sa v Mlynickej doline a je približne 30 metrov vysoký. Je jedným z najkrajších tatranských vodopádov a padá zo skalného prahu vo výške pozoruhodných 1 789 m n. m. Dostanete sa k nemu napríklad zo Štrbského plesa.
Ktoré z uvedených miest vám učarovalo najviac? Kam sa najbližšie vydáte? Na východnom Slovensku je prosto stále čo obdivovať.