Poznáte Majstra Pavla z Levoče? Majster Pavol bol neskorogotický rezbár, ktorý sa po roku 1500 usadil v Levoči. Jeho tvorba vychádzala zo staršej spišskej rezbárskej tvorby. V Levoči viedol veľkú rezbársku dielňu a bol členom mestskej rady. Známym sa stal práve svojimi výtvormi. Čo ste o ňom ale pravdepodobne nevedeli?
Najvyšší drevený oltár na svete
Poznáte najvyšší drevený oltár na svete? Nachádza sa v Levoči v Chráme sv. Jakuba. Je cez 18 metrov vysoký a cez 6 metrov široký. Patrí k najznámejším dielam Majstra Pavla z Levoče, presnejšie je to jeho vrcholné dielo. Vyrobený je z lipového dreva a v predele je výjav Poslednej večere.
Levoča a UNESCO
Chrám sv. Jakuba sa radí medzi najcennejšie historické pamiatky na Slovensku. Nielen vďaka najvyššiemu drevenému oltáru na svete. Svojím cenným interiérovým vybavením, na ktorom sa podieľal najmä Majster Pavol, sa teší mimoriadnej návštevnosti. Aj vďaka tomu bola Levoča zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Majstrova tvorba
Svojou dielňou dovŕšil Majster Pavol vyše dvestoročnú rezbársku tradíciu Spiša a Slovenska. Pracoval hlavne pre Levoču a celú oblasť Spiša. Práce z jeho dielne a jeho samotné diela sa nachádzajú v Šariši, na Gemeri a Liptove.
Tip na článok: 33 najzaujímavejších atrakcií Spiša: Už ste ich navštívili?
Svojou tvorbou výrazne ovplyvnil tvorbu spišských rezbárskych dielní na začiatku 16. storočia. Patrí k najvýznamnejším rezbárom strednej Európy. Dodnes sa z jeho dielne zachovalo množstvo diel na východnom a strednom Slovensku. Jeho dielam je venovaná aj expozícia v Múzeu Majstra Pavla v Levoči.
V čase, keď sa v dielni Majstra Pavla intenzívne pracovalo, vzniklo mnoho diel. Sochy a oltáre v Levoči, Spišskej Sobote, Banskej Bystrici, Sabinove, Prešove a ďalších mestách.
Prečo práve Levoča?
Nevie sa presne, či bol Levočským rodákom, ani ako presne nasledovali jeho kroky, kým prišiel do Levoče. Najpravdepodobnejšie je, že pôsobil v Krakove. To, že sa napokon usadil v Levoči, nebolo len tak.
V Levoči našiel vysoko kultúrne postavené prostredie, ktoré mu umožnilo pracovať. V tom čase, keď tam prišiel, tam sídlila významná rezbárska dielňa, na čele s majstrom Vavrincom. Najskôr tam pracoval ako tovariš a neskôr sa postavil na jej čelo. Dokonca sa oženil s dcérou majstra Vavrinca.
Vlastnil dom v Levoči, role a lúky pri kostole sv. Mikuláša a mnoho pozemkov. Pri Vyšnej bráne vlastnil záhradu a ďalšie pozemky mal pri mlyne. Darilo sa mu. Patril do významného spolku Bratstva Božieho tela a takisto zasadal v mestskej rade.
Majster Pavol a jeho rodina
S manželkou, ktorá od neho bola podstatne mladšia, mali tri deti. Dve dcéry a syna. Jeho syn raz v noci s ďalším mladíkom napadli a zabili sluhu. Z mesta obaja utiekli a rodičia sa potom dohodli s otcom zavraždeného, že mu vyplatia 15 zlatých. O svojom synovi už potom pravdepodobne nepočul.
Najznámejšou z jeho detí je dcéra Margita. Vydala sa trikrát. S prvým mužom mala 6 detí, s druhým 3. Druhá dcéra si žila spokojným životom po boku svojho muža.
Jeho najvzácnejšie práce
- Najcennejšou časťou Chrámu sv. Jakuba v Levoči je jeho hlavný oltár s výjavom Poslednej večere a sochami Madony, sv. Jána a sv. Jakuba.
- V Chráme sv. Jakuba sa nachádza aj oltár Narodenia, oltár sv. Mikuláša a ďalšie oltáre
- Diela Majstra Pavla zdobia interiéry aj v iných kostoloch na Spiši. V Spišskej Sobote je jeho oltár sv. Juraja vo farskom kostole, v Hrabušiciach je od neho hlavný oltár a v Mlynici takisto.
- Medzi jeho ďalšie práce patria aj Madony v Ľubici a v Slovenskej Vsi.
- Niektoré diela sa dostali do múzeí a galérií v Bratislave, Budapešti a v Prahe.
- Okrem Levoče a rozsiahleho územia Spiša sa jeho diela doložili aj v Šariši, na Gemeri, Liptove či v Banskej Bystrici.
Čo hovoríte na tohto významného človeka našich dejín?